A problémásnak vélt agresszív viselkedés az emberi környezetben élő kutyák esetében mindig csupán egy felszíni “tünet”, egy jelzés a kutya részéről, hogy valami nincs rendben. Mélyebbre ásva, a kiváltó okot/okokat megtalálva és orvosolva, az agresszív viselkedés alábbhagy, megszűnik.
Ebben a cikksorozatban a kutyák agresszív viselkedésének kiváltó okaival ismerkedhetsz meg.
-
FÁJDALOM
Minden olyan esetben amikor az agresszív viselkedés olyan mértékben jelenik meg egy kutyánál, ami már problémát okoz a kutya környezetében élőknek, első körben a fájdalomra érdemes gyanakodni.
Akár már egy lappangó betegség is okozhat fájdalmas tüneteket, amit a kutyánk jelez.
Ez a jelzés egyes kutyáknál annyiban kimerül, hogy félrevonulnak, kedvetlenné válnak, más kutyáknál viszont erősebb reakciót is kiválthat egy-egy olyan betegség ami fájdalommal jár. Olykor a szokásos simogatást, érintést amit addig szeretettel fogadott a kutya, egyik napról a másikra elutasítja és figyelmeztető jelzéseket ad: morgás<vicsorgás<harapás (természetes módon így követik egymást sorba a figyelmeztető jelzések- a cikk későbbi részében még kitérek rá). Amikor a kutya morog vagy vicsorog és ezeket az enyhébb jelzéseket nem vesszük komolyan, nem adjuk meg azt a teret és távolságot amit ilyenkor a kutya kér és minden jelzés ellenére tovább simogatjuk, utána megyünk.. akkor a harapásig is fokozódhat a kutya jelzése.
Minden olyan esetben amikor a kutya agresszív viselkedést mutat ember vagy másik kutya irányába, első körben állatorvosi vizsgálatot érdemes kérni és kizárni ezzel a betegségből adódó fájdalmat mint az agresszív viselkedés kiváltó okát.
Akár fülgyulladás, akár fogfájás, ízületi gyulladás, bélgyulladás, belső szerven növekvő daganat, bakteriális fertőzés… is okozhat komoly fájdalmakat a kutyáknak és ezek a betegségek szemmel nem láthatók, csupán a kutya jelzései adhatnak okot a gyanakvásra, hogy valami nincs rendben. Idős kutyáknál a fájdalomból (vagy bizonytalanságból) eredő agresszív viselkedés megjelenése gyakoribb, ezt is érdemes szem előtt tartani.
Nem feltétlenül betegség okoz fájdalmat.
Elég például egy meg nem emésztett csontdarab, ami a beleken végighaladva okoz fájdalmat és szemmel nem látható sérülést, ami később gyulladáshoz vagy fertőzéshez vezet.
Így tehát, ha kutyánkat át szeretnénk szoktatni a nyers etetésre, ajánlott alaposan utána járnunk hogyan érdemes fokozatosan belekezdeni (akár a csontot ledarálva kínálni), hiszen a nyers hús és csont megemésztése erősebb gyomorsavat kíván a kutyától és az ideális nyers hús- csont arány kutyánként eltérő lehet. Ha pedig főtt csontot adunk kutyánknak, számíthatunk rá, hogy a csont szilánkosan fog törni miközben kutyánk rágcsálja, hiszen a csontot főzve annak kollagéntartalma csökken és ezzel együtt a csont a rugalmasságából veszít- akár szorulást vagy elzáródást is okozhat ami fájdalmat okozhat.
-
FÉLELEM
A félelemből eredő agresszív viselkedés az ami talán a leggyakrabban jelenik meg az emberek mellett élő kutyák körében. A félelem sokszor összefügg a kutya szocializációjának hiányával vagy a kutya bántalmazásával vagy a nem megfelelő, következetlen neveléssel.
Az a kutya aki magabiztosan jár- kel az emberek és kutyák (és egyéb más állatok) között és biztonságban érzi magát, nem mutat agresszív viselkedést.
Az a kutya viszont aki akár a tanítás vagy nevelés vagy csupán a hétköznapi élete során olyan negatív visszacsatolást kapott embertől/ másik kutyától, mely az adott pillanatban félelmet generált benne, könnyen válhat agresszívvé, ha hasonló szituációba kerül, mint amikor a félelmet kiváltó negatív visszacsatolást kapta.
Például egy pórázon sétáltatott kutyát megtámad egy fekete színű másik kutya. A póráz alapból egyfajta kiszolgáltatottságot jelent, a kutya nem tud elmenekülni a támadó elől és kilépni sem tud a szituációból. A kutya megijed, pánikol, a nyakörv feszül a nyakán, tehetetlenül vergődik miközben a másik kutya harapja. Ez a negatív élmény annyira megmarad a kutyában, hogy:
Pórázon sétálva amikor egy fekete színű másik kutya közelít félni kezd, adja a figyelmeztető jelzéseket, gazdája erre megrántja a pórázt- a kutyából kitör az agresszív viselkedés, a kutya a feszültséget le akarja vezetni.
De a félelem kialakulhat akár egy adott ember irányába is, aki a kutyát bántotta korábban, így a kutya figyelmeztető jelekkel próbálja majd magától távol tartani azt az embert.
A kutya figyelmeztető jelzéseit érdemes komolyan venni. A harapás általában a legerősebb jelzés és megelőzi a vicsorgás. A vicsorgást pedig a morgás.
Az a kutya akit akár büntetéssel nevelnek amikor félelemből megmorog egy embert vagy másik kutyát, könnyen válhat kiszámíthatatlanná azáltal, hogy a legenyhébb figyelmeztető jel helyett rögtön vicsorogni fog- és ha ezt is büntetik akkor- vagy rosszabbik esetben harapni. Tehát a finom jelzések abbamaradnak és rögtön a legdurvább jelzéseket produkálja a kutya.
A kutya figyelmeztető jelzéseit nem érdemes büntetni, a fent vázolt következmény miatt. Érdemes a megelőzésre fektetni a hangsúlyt és a kutyában a félelmet feloldani, a számára félelmet keltő szituációkkal megbarátkoztatni és alternatív viselkedést tanítani a számára.
Tanítsd együttműködésre a kutyádat a kutyás problémák halmozása helyett!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
midnight coder 2019.09.04. 18:22:25
redhusky 2019.09.04. 18:41:02
El is lett altatva szegény.
énisfélek 2019.09.04. 20:31:13
project640 2019.09.05. 07:34:49
nem lehet minden embertől elvárni, hogy napi szinten oktassa a kuytáját ... ha egy terrier, egyébként oktatás, szocializáció megtanítása nélkül hülye kutya, akkor ne szabadjon tartani
a fenti cikk teljesen félrevezető!!!! mintha egy terrier, egy argentín dog csak azért támadna, mert fél ... röhej .. agresszív állatok, melyek ölni akarnak ... nem kell felmenteni a kutyákat sem, ahogy a gazdákat sem!!!!!
panamcat 2019.09.05. 08:48:24
Kutyát légyszíves ne tarts, de lehetőleg semmilyen állatot! Köszi, pacsi!
Arcade Macho 2019.09.05. 08:51:48
en akkor zarnam boribe ha bizonyithatoan kiszabadul az a kutya, nem kell hogy ver follyon hanem csak eleg lenne annyi hogy ki tud jonni a teruleterol
project640 2019.09.05. 09:07:11
Kovácsné · http://kovacsne.blog.hu 2019.09.05. 09:48:26
project640 2019.09.05. 10:20:10
Az eset után a hatóságokat is bevontuk, akik nagyon korrektek voltak ..., meg a dog gazdája is nagyon együttmőködővolt, és nagyon-nagyon sajnálta az esetet (minden költségünket álta). A hatóságok az argentín dogot veszélyessé nyilvánították, és előírták a kerítés megerősítését, kenel használatát, ill. szájkosár használatát. A kerítést többször ellenőrizték ... továbbá kötelezték a gazdát egy kijelölt kutyaoktató oktatásához.
Egyébként a dog is súlyosan sérült a kapától, de rohadt szívos állat, 1-2 hét múlva már semmi baja nem volt.
Azóta van egy új chow-chownk :-) ... és itt halkan jegyzem meg, hogy el sem tudom képezlni azt az esetet, amikor gyermeket támad mág, és a támadó kutyának egy szemét gazdája van. Néha-néha elkapok egy -egy országos hírt, hogy 'halálra martak' ... el sem tudom képzelni, azt a fajta halált!!!! ... kínhalál, amit egyetlen ember sem érdemel meg .... az biztos, hogyha a gyerekemet támadná meg (súlyosan) akár egyetlen kutya is, azt biztos, hogy valamilyen úton-módon kinyírnám - főleg akkor, ha annak a gazdája nem működne együtt.
mergo 2019.09.05. 10:29:26
Akkor ne tartson az ilyen ember kutyát. Az ember is igényli, hogy napi szinten "oktassák". Enni-inni kapjon, foglalkozzanak vele, interakció legyen más emberekkel, stb.
Ha nincs egy kutyával foglalkozva napi szinte, akkor előbb-utóbb ennek hangot fog adni (morgás, harapás), hogy felhívja magára a figyelmet. Mi reggel-este visszük a két spániel keverékünket sétálni télen-nyáron, ha esik, ha fúj. Mert nekik is vannak szükségleteik, amiket ekkor el tudnak végezni és ha nem is futnak kilométereket, de legalább érik őket külső ingerek. Igen, fárasztó 45 perccel hamarabb felkelni és este munka után kivinni őket, de ilyenkor mi is kikapcsolunk. Ezt vállaltuk, amikor befogadtuk őket.
Az agresszív kutyákkal kapcsolatos megfigyelésünk pedig az, hogy a kis fifi kutyák sokkal vehemensebbek, mint akár egy roti, vagy dobberman. Szoktunk menni kutyastrandra is, és általában ha balhé van, akkor azt általában valami fifi-szerű képződmény kezdeményezi. Sok esetben a nagyobb kutya ügyet sem vet rá, pedig 1 harapással el tudná intézni, de ezek még nekik is ingerküszöb alattiak.
munkanélküli informatikus 2019.09.05. 10:34:42
Ez egy baromság. Agresszív fajták nincsenek, csak agresszív kutyákat "gyártó" gazdák vannak. A fajta csupán speciális adottságok, lehetőségek halmaza, az agresszió viszont az agyban történik, ami nevelés kérdése. Egy okos kutyás ember bármilyen harci kutya kölykéből kenyérre kenhető jófej kutyust tud nevelni, aki nem harap meg soha senkit, akkor se, ha egy idegen a fülét rángatja. És egy kutyához nem értő buta gazdi bármelyik jóindulatúnak tartott fajtából is képes agresszív idegbeteg állatot csinálni
project640 2019.09.05. 10:50:36
és ide teszek neked egy statisztikát, amiben pontosan lehet látni a kutya fajtáját ... és ezt vesd össze azzal a kijelentéseddel, hogy nincsenek agresszív kutyafajták
en.wikipedia.org/wiki/Fatal_dog_attacks_in_the_United_States
több százezer kutyát tartanak az emberek Magyarországon ... ezen kutyák egy egészen elenyésző %-a ját csak kutyaiskolába.... az átlag kutyatartó, tartja a kutyát ... eteti, itatja, megsimogatja, sétáltatja, néha játszik vele ... pont ugyanez volt téve az argentín doggal is. De ezen kutyáknak ez nem elég .... pl. az argentín dogot szocializálni kell. Szóval itt nekem ne tegyen senki egyenlőségjelet kutya és kutya között!!!!
Felteszek egy kérdést, és válaszoljon rá mindenki őszintén: ha bárkinek lenne stafforshire terrierje, akkor őrizetlenül tudná e hagyni 1 éves gyermekével!? .... és mindenkitől őszinte választ várok ...., és ezen őszinte válasz figyelembe vételével mindenki gondolkozzon el, hogy mit jelent egy olyan kutya, mint pl. a saffortshire terrier
munkanélküli informatikus 2019.09.05. 10:57:34
A kutya elődje az elmúlt harminc millió évet falkában élve töltötte, erre épül az iegrenszere. Neked nem kel mást tenned, mint lehetővé tenni, hogy a kutyád már kölyökkorától kezdve egy falka stabil tagjának érezhesse magát, stabil pozícióban (a hierarchiában mindig legalul). És csak ettől, bármiféle külön napi nevelés nélkül is, "magától" kiegyensúlyozott szuper kutya lesz belőle. Tehát nem muszáj konkrétan vele foglalkoznod, csak valamennyit együtt lenni vele, hogy meglegyen számára a megnyugtató falka-érzés. Ha ezen felül még külön foglalkozol is vele legalább hetenként legalább egy órát, az már csak a hab a tortán.
project640 2019.09.05. 11:01:18
project640 2019.09.05. 11:04:35
munkanélküli informatikus 2019.09.05. 11:08:52
project640 2019.09.05. 11:25:26
Felteszek egy kérdést, és válaszoljon rá mindenki őszintén: ha bárkinek lenne stafforshire terrierje, akkor őrizetlenül tudná e hagyni 1 éves gyermekével!? .... és mindenkitől őszinte választ várok ...., és ezen őszinte válasz figyelembe vételével mindenki gondolkozzon el, hogy mit jelent egy olyan kutya, mint pl. a saffortshire terrier
munkanélküli informatikus 2019.09.05. 12:03:42
Amúgy egy éves gyereket nem hagyunk őrizetlenül semmilyen kutyával, (sem kicsivel, se naggyal) sem macskával, sem házi vadászgörénnyel. Egy gyereket akkor hagyunk kettesben bármiféle állattal, amikor agyerek már tisztában van azzal, hogy nem húzogatjuk az állat fülét, nem nyomkodjuk a szemét, stb. Ez nagyon nem az egy éves életkor.
TitiRobin 2019.09.05. 12:14:51
1. igyekszem terjeszteni, hogy a kutyatartás is "jogosítvány"-hoz kötött legyen, ahol a gazdát vizsgáztatják, képes-e, tudja-e, gyakorolja-e azt ami a saját kutyája fajtája, képzése indololtan szükségessé tesz (van 3 alapparacs, amit minden kutyának tudnia kell: megáll, fújj, hozzám)
2. vannak az évek tenyésztése során kialakított fajták, amik elsősorban a küllemre figyelve a természetre kevésbé figyelve erőszakosabb fajtájúak. Ez tény. Ez nem feltétlenül fajtára jellemző, de gyakrabb a korábban harcra is használt, de a túltenyésztett apró kutyáknál is.
3. Aki kutyát akar tartani, az legyen tisztában vele, hogy egy életre (kutyaéletre) elkötelezi magát, hogy megfelelően eteti, itatja, neveli, simogatja, játszik-foglalkozik vele, sétáltatja, egészségét minden módon igyekszik óvni, megtartani, és eltakarít utánna (erdőben sem árt egy adag avart a kutyapiszokra húzni, más ne lépjen bele). Hogy minden kutya által okozott kár az ő felelőssége - tehát a kutyája ne okozzon semmilyen kárt.
4. ha kertes házban a kertben nem elkerítetten (kennel) tartja az állatot, az ő felelőssége, hogy a kutyája ne tudjon kimenni, és kivűlről más állat ne tudjon bemenni.
halkan jegyzem meg, a csau nem egy szelid fajta, mégha a gazdája ezt is állítja, idegen ne nagyon próbálkozzon, mert nagyon meglepődhet - mondom ezt úgy, hogy minden egyed más és más, ahogy az emberek is
project640 2019.09.05. 12:54:30
ja és mégegyszer ideteszem a linket, mert erről edig senki nem írt véleményt, és bölcsen halgat mindenki .... persze a pitt bull ugyanolyan kutya mint a többi, a lenti stat-ban csak azért van minden 2. sorban , mert az összes pitt bulnak hülye gazdája van ... míg golden csak azért van 1 helyen, mert az összes golden-nek jó gazdája van....
további jó ámítást mindenkinek aki szerint mindenről csak a 'rossz' gazdi tehet ... a kutyusok meg minden esetben ártatlanok,
gondolom végzetes kutyatámadásnál maximálisan ellenzitek, hogy adott kutyát elaltatják ... hiszen szegény kutya.... nem ő tehet róla, hogy egy 3 éves kisgyermeket brutális kínhalállal széttépte
en.wikipedia.org/wiki/Fatal_dog_attacks_in_the_United_States
TitiRobin 2019.09.05. 15:46:32
Alapból azt gondolom a sérülést okozó kutyákról, fajtától függetlenül, hogy hozzáértőnek kell megfigyelni, veszélyes-e? És szükséges-e elaltatni. Nincs mindig így.
Vannak olyan "jól" nevelt gyerekek, akik minden alkalommak egy botot húznak végig a kerítésen, ezzel ronda zajt keltve, és megijesztve a kerítésen belül nyugodtam pihenő kutyát. Egy idő után a kutya is megismeri a gyereket, és ha kiszabadul, megtorol. Ősi ösztöne. A szülőnek is van felelőssége!
Más kérdés, ha a kutya szabadon csavaroghat, mert ilyen esetben egy 1-2-3 évest is simán magánál alsóbb rendűnek tekinthet, és ha olyat tesz, ami neki nem tetszik, megtámadhatja. Elkerülhető, de az kell hozzá, hogy a gazda értsen a kutyájához, és a kutya ne tudjon szabadon, a gazdától távol, szaladgálni. Ezért is lenne jó, ha végre belátnák a kutyatartók, hogy a póráz fontos, ha a behívás csak 90%-os, és az emberek csak olyan állatot tartanának, amikre "képesek". Nem szabadna mindenkinek kutyát tartani.
TitiRobin 2019.09.05. 15:59:23
munkanélküli informatikus 2019.09.05. 17:08:51
munkanélküli informatikus 2019.09.05. 17:29:01
munkanélküli informatikus 2019.09.05. 17:33:50
kéki béla 2019.09.05. 18:43:32
kéki béla 2019.09.05. 18:49:34
Sőt, olyan is volt, akinek az akkor kb három hónapos vakarcsunk a szájából vette ki az épp rágcsált botot a kutyajátszóban. És csak döbbenten pislogott a harvan kilós staffi, egyéb reakció nem volt... :D